Programy szkolne

Wymagania na oceny z zachowania

OCENA Z ZACHOWANIA UCZNIA

Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

W klasach I - III ocena z zachowania jest oceną opisową

1. Ocenę z zachowania w klasach IV-VI  ustala wychowawca, uwzględniając:
- kryteria na poszczególne oceny z zachowania,
- informacje o uczniu uzyskane od innych nauczycieli, pracowników szkoły oraz

organizacji szkolnych i pozaszkolnych,
- samoocenę zachowania ucznia

2. Zachowanie ucznia jest oceniane na koniec każdego semestru według następujących kategorii:

a) frekwencja,

b) dbałość o własny rozwój,

c) takt i kultura w stosunku do otoczeniem,

d) dbałość o wygląd zewnętrzny,

e) zaangażowanie w życie klasy i szkoły,

f) przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,

g) postawa wobec nałogów

3. Ocena nieodpowiednia i naganna z zachowania powinna być umotywowana pisemnie przez wychowawcę klasy.
O ocenie nieodpowiedniej z zachowania wychowawca informuje rodziców (opiekunów) ucznia pisemnie, uzasadniając taką ocenę, nie później niż do dnia klasyfikacji.

4. Ocena z zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna - nie przysługuje od niej prawo do odwołania się lub jej poprawy.
Rada Pedagogiczna, na wniosek wychowawcy, ma prawo zmienić ocenę po radzie klasyfikacyjnej za rażące naruszenie przez ucznia regulaminu szkoły.

5. Ocena z zachowania nie ma wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych oraz promocję do klasy programowo wyższej i ukończenie szkoły.

6. W szkole obowiązuje sześciostopniowa skala oceny z zachowania ucznia:

- zachowanie wzorowe

- bardzo dobre

- dobre

- poprawne

- nieodpowiednie

- naganne

To jest Twój tekst, możesz go zmienić w każdej chwili.