Zapraszamy Rodziców a także wszystkich zainteresowanych udziałem we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na godz 10:30 we wtorek 12 listopada do naszej szkoły. Jest to coroczna akcja organizowana w szkołach naszego województwa. Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania Święta Niepodległości!!!
W poniedziałek 14 października jak co roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole połączony z uroczystym ślubowaniem uczniów klasy I. Rozpoczęliśmy życzeniami od Pani Dyrektor oraz bardzo miłym akcentem dla nauczycieli i pracowników - wręczeniem Nagród Dyrektora oraz Nagrody Burmistrza przekazanej przez Inspektora Oświaty pana Mieczysława Klimowicza. Następnie uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona 'szkolnej dziatwy' i wszyscy wzięli dział w części artystycznej angażując również nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Po zabawie nastąpiły życzenia, uściski i całusy.
18 września uczestnicy projektu „Szydełkowanie wczoraj i dziś” (realizowanego przez Filię w Boguszewie) wzięli udział w wyjeździe do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz do Regionalnej Izby w Knyszynie. W muzeum dzieci uczestniczyły w warsztatach etnodizajnu w celu poznania technik tradycyjnego rękodzieła w nowoczesnym zastosowaniu. Stworzyły tradycyjne wzory na materiałowych torbach, które dostały na pamiątkę. Uczestnicy zobaczyli także jak wyglądało życie ludzi na wsi w przeszłości, jak wyglądały ich domy, co się w nich znajdowało, jakich narzędzi używali. Dzieci dowiedziały się jak wyglądała dawana szkoła czy biblioteka, jak ich rówieśnicy spędzali czas: pracując ale także bawiąc się zabawkami zrobionymi własnoręcznie. Wizyta została zwieńczona ogniskiem. W Knyszynie uczestnicy mieli możliwość zobaczenia lokalne zbiory rękodzieła i narzędzi. Obejrzeli firany, obrusy i serwetki zrobione szydełkiem, co pomoże im w tworzeniu własnych dzieł podczas nadchodzących warsztatów.
Dziekujemy pracownikom Filli Bibliotecznej w Boguszewie za zorganizowanie wyjazdu.
Filia Biblioteki Publicznej w Boguszewie została nagrodzona w konkursie „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty edukacji Kulturowej”, dzięki czemu w bibliotece zostanie zrealizowany projekt pt. „Szydełkowanie wczoraj i dziś” w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury. W projekcie wezmą udział dzieci i młodzież mieszkające w Boguszewie i okolicznych wsiach. „Szydełkowanie wczoraj i dziś” to projekt, dzięki któremu uczestnicy poznają lokalną tradycję i historię szydełkowania, podstawowe techniki szydełkowania oraz jego tradycyjne i współczesne zastosowanie – biorąc udział w warsztatach, wyjazdach i wydarzeniu kulturalnym.Dzisiaj zostało zorganizowane spotkanie organizacyjne, podczas którego uczestnicy m.in. utworzyli profil na portalu społecznościowym instagram, na którym będą umieszczać relacje z wydarzeń. Zapraszamy do odwiedzania profilu - https://www.instagram.com/szydelkujznami/?hl=pl
6 września uczestnicy projektu „Szydełkowanie wczoraj i dziś” wzięli udział w warsztatach pn. „Zdobienie koszulek motywem serwetki”. Wykorzystując spraye do tkanin, dzieci nanosiły na koszulki wzory zebranych wcześniej serwetek. Zajęcia dowiodły, że tradycyjne i dawne rękodzieło może mieć współcześnie nowe, nietypowe zastosowanie.T-shirty będą zakładane podczas działań projektu, nadadzą charakter przynależności do lokalnej społeczności poznającej tradycje szydełkowania.
Mateusz Olechno
Małgorzata Kulikowska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 dnia 2 września, w poniedziałek.
Msza św. o godz. 8:00.
Apel o godz. 9:00.
Zapraszamy!!!
19 czerwca 2019 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Nadszedł długo oczekiwany przez uczniów dzień pożegnań, rozstań i upragnione przez wszystkich wakacje. Bardzo przyjemnym momentem w dniu dzisiejszym dla tych uczniów, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz nienagannej postawie przez cały rok szkolny osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. Świadectwa z biało-czerwonym paskiem, oraz nagrody i podziękowania wręczyła dyrektor szkoły A. Malinowska. Pozostałe świadectwa natomiast otrzymali uczniowie w klasach od swych wychowawców. Miłym akcentem wyjątkowego dnia była część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy VIII, którzy rozstali się z tą szkołą. Starszych kolegów i koleżankę pożegnali ich młodsze koleżanki z klasy VII i wręczyli miłe upominki. Uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za trud i poświecenie. Były podziękowania, gratulacje i życzenia dla dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników obsługi i administracji i rodziców .Na zakończenie głos zabrali policjanci, którzy przybyli, aby uczulić na niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci i młodzież w czasie wakacji. Życzyli wszystkim słonecznych bezpiecznych wakacji.
Zakończenie roku szkolnego odbedzie sie we środę 19 czerwca 2019r. O godz 800 msza św w kościele. Godz 900 apel i rozdanie świadectw w szkole. Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.
W piękny, słoneczny, czerwcowy czwartek, tuż po Dniu Dziecka, w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się kolejny już XIV Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja". Bogaty program festynu oraz wspomnienie poprzedniej imprezy sprawiło, że przyszło sporo rodziców i dzieci..
Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Na początek dzieci zaprezentowali swoim rodzicom wiersze i piosenki, a także wręczyli wcześniej samodzielne przygotowane przez nich upominki. Niecodzienną darmową atrakcją był zamek dmuchany, dzieci nie opuszczały go ani na chwilę. Oblężenie przeżył również radiowóz policyjny, w którym policjanci pozwolili włączać syrenę, demonstrowali strój policjanta, kamizelkę kulo- odporną, a także pałki, kajdanki i inne wyposażenie pracy policjantów. Na festyn przybyli również strażacy swoim wozem gotowym do akcji gaśniczej. Zaprezentowali wszystkim uczestnikom pokaz udzielania I pomocy w nagłych wypadkach, jak przeprowadzić resuscytację. Następnie zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego i próbę gaszenia pożaru. Utrzymanie takiego węża z wodą to wyczyn dla dzieci był niczym walka Dawida z Goliatem, ale poradzili sobie. Aby się ochłodzić w ciepły dzień strażacy zaprosili dzieci na kurtynę wodną. Dzieciaki chętnie z niej skorzystali. Ubaw był przedni. Przy ognisku można było posilić się kiełbaską, były bułeczki i napoje dla wszystkich. Największa i niecodzienną atrakcję zachowaliśmy na koniec imprezy. „Cyrk Szok” przygotował nie lada atrakcje; m.in. była żonglerka, pokaz tresowanych gołębi, wszyscy mogli dotknąć węża, który okazał się potulny, bo nawet p. Kasia założyła go wokół szyi jak szal „boa”. Niemałe poruszenie wśród dzieci wywołały dwa pieski- pudelki i ich właścicielka. Festyn rodzinny okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ludzi udało się go zorganizować z rozmachem i wieloma atrakcjami. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu. Wsparcia naszemu przedsięwzięciu udzielili: Policja, Straż Pożarna, GKRPAA w Mońkach, Rada Rodziców, Koło Emerytów Nauczycieli w Mońkach.
28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 4 – 6 pod opieką Pana P Powichrowskiego zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie). Uczniowie zaśpiewali piękne patriotyczne pieśni, m.in. „Witaj Majowa Jutrzenko”. następnie wszyscy udaliśmy się pod pomnik tych, którzy polegli w obronie ojczyzny i odśpiewaliśmy Hymn "Jeszcze Polska nie zginęła..."
Kolorowo, wesoło, wierszem, piosenką, ogniskiem i pochodem obwieszczającym wszystkim dookoła o zakończeniu zimy, powitaliśmy w naszej szkole wiosnę. Tylko marzanna była smutna… i chociaż w tym roku potraktowała nas łagodnie, to i tak ją spaliliśmy.
Podczas spotkania nie zabrakło czasu na zaakcentowanie świątecznej atmosfery m.in lepienie z plasteliny i udział w konkursie:"kreatywni na 101".Wzięliśmy udział w zawodach sportowych, oraz w konkursie wiedzy o wiośnie. Braliśmy udział w spotkaniu z pracownikiem KRUSU, który powiększył naszą wiedzę na temat bezpiecznej pracy na wsi i jak bezpiecznie pomagać rodzicom w tej pracy. Zachęcił nas do udziału w konkursie plastycznym. W szkole nie zabrakło także pogadanek z Policją na temat zagrożeń na podwórku w czasie wiosennym, gdy częściej korzystamy ze świeżego powietrza. Na podwórku także rozpoczęliśmy zabawy, było ognisko i pieczenie kiełbaski, było radośnie i i wesoło jak na wiosnę przystało.
18 stycznia 2019r w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli kochane babcie i dziadkowie. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły p. Agata Malinowska. Uczniowie zaprezentowali dla nich część artystyczną: recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Babcie i dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich co jakiś czas gromkimi brawami. Na koniec uroczystości uczniowie wręczyli swoim kochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki oraz kalendarze. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i ciasto przygotowane przez wnukówi ich rodziców. Ten wyjątkowy dzień był pełen radości, uśmiechu, wzruszenia i dumy. Seniorzy mieli tez mozliwość spotkania z Policją, która poinformowała i ostrzegała przed różnymi niebezpieczeństwami m.in oszustw w domu, czy w sklepie, a także na ulicy.
W czwartek 17 stycznia rodzice spotkali się z Policją, aby usłyszeć o zagrożeniach jakie mogą spotkać ich dzieci podczas ferii, a także o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, oraz o kontroli rodzicielskiej swoich dzieci. Uczniowie z kolei zostali pouczeni jak bezpiecznie spędzić ferie, jak bronić sie przez atakiem zwierząt, a także wystrzegać się ślizgania sie na zamarzniętych rzekach czy jeziorach. Policja wspomniała także o nie czepianiu sanek do rolniczych pojazdów czy ciągnika. Zyczyła wszystkim bezpiecznych ferii i radosnego wypoczynku.
W czwartek 17 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa podczas której prócz zabaw ruchowych i zagadek wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu kolęd w wykonaniu poszczególnych klas. Przypomnieliśmy sobie rok 2018 w naszej szkole wspominając wydarzenia i uroczystości przedstawione w prezentacji multimedialnej. Tradycyjnie, na zakończenie zabawy przybył oczekiwany z niecierpliwością gość z dalekiej Laponii z kilkoma worami prezentów. Dziękujemy za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu zabawy.
20 grudnia 2018r miało miejsce spotkanie opłatkowe z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie dzieci naszej szkoły, nauczyciele, rodzice, pani Dyrektor A. Malinowska, przedstawiciel UMiG - inspektor d.s oświaty M. Klimowicz oraz zaproszone osoby samotne. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia jasełek, które zostało przygotowane przez dzieci pod kierunkiem p. B. Olszewskiej. Swoje przedstawienie młodzi artyści przedstawili bardzo subtelnie i z wielką wrażliwością. Każdy mógł odnaleźć jakąś cząstkę siebie; wszyscy stali się poniekąd nie tylko widzami, ale uczestnikami i świadkami Bożego Narodzenia. Wszyscy włączyli się w śpiew kolęd. Całość ubogaciła piękna dekoracja przygotowana na tę okoliczność. Na zakończenie zaśpiewano kolędę: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Pani Dyrektor mgr A. Malinowska złożyła wszystkim życzenia, życząc całej rodzinie szkolnej, rodzicom i wszystkim gościom wiele miłości i radości z okazji zbliżających się Świąt. W imieniu Burmistrza i swoim życzenia złożył p. inspektor M. Klimowicz.
Po części artystycznej nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości – odczytanie ewangelii i łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń. Następnie przeszliśmy do sali, aby symbolicznie spożyć przygotowane potrawy. Przy słuchaniu kolęd i miłych rozmowach radowaliśmy się tym szczególnym dniem
02 grudnia 2018r wybraliśmy się na spotkanie z Mikołajem. Już po raz szósty, na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii Andrzeja Parafiniuka do Białegostoku, przyjechał prawdziwy Mikołaj. W trakcie swojej wizyty Mikołaj z Rovaniemi spotkał się m.in. dziećmi będącymi pod opieką Fundacji im. Rodziny Czarneckich oraz z innymi dziećmi. Dzięki podlaskim przedsiębiorcom ponad 700 dzieci mogło poznać Mikołaja i otrzymać od niego prezenty. Upominki zostały wręczone w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W organizację tego dnia zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. Obejrzeliśmy Jasełka oraz pokaz iluzjonisty. Pełni radości i zadowolenia wróciliśmy do domów. Dziękujemy
W środe w przedszkolu odbył sie dzień Pluszowego Misia. Zajęcia rozpoczęliśmy od uszycia misiów. Wysłuchaliśmy Histori powstania Święta pluszowego Misia.Przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Zasiedliśmy do stołu, były ciepłe gofry z bitą śmietaną. Następnie wysłuchały wiersza pt."Naprawiamy misia" dzieci rozmawiały na temat poszanowania zabawek, odgadły też też zagadki z głównym bohaterem spotkania. nauczyły się zabawy pt: "Niedźwiadek". Rozpoczęła sie zabawa na dobre ze swoim ukochanym misiem przy piosence" Jadą, jadą misie. W szyciu misiów swoje pociechy wspierały mamy, bez których ten dzień nie byłby tak szczególny.
W środę 28 listopada odbyła sie impreza andrzejkowa. Zebrani w sali wysłuchali kilka ciekawostek i tradycji związanych ze zwyczajami i wigilią św Andrzeja.. Rozpoczęliśmy zabawę m.in odbył sie konkurs piosenki, lanie wosku, przekładanie butów. Zabawy i wróżby andrzejkowe przeplatane były wesołą i skoczną, taneczną i dyskotekową muzyką. Wszyscy sie świetnie bawili.
Uroczysty apel miał miejsce 16 pażdziernika.Na tę uroczystość przybył ks proboszcz. Uczniowie w dowód wdzięczności swoim nauczycielom przygotowali montaż słowno-muzyczny. Piękne róże wręczone wszystkim pracownikom szkoły były wyrazem podziękowania za trudną i ciężką pracę. P. dyrektor A. Malinowska nagrodziła pracę swoich pracowników nagrodą Dyrektora Szkoły.
Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna. Zwłaszcza pierwszoklasiści oczekują na nią z niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce 16 października 2018 r. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Mali artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły – Agata Malinowska. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Boguszewie. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.