Menu

  • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

  • Wycieczka do Warszawy

    28.05.2024r uczniowie klas V- VIII wraz z opiekunem Pawłem Powichrowskim wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był Miejski Ogród Zoologiczny, gdzie mieli możliwość zobaczenia egzotycznych gatunków zwierząt, które dotychczas były widziane jedynie w programach telewizyjnych. Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć „pozowały” nam przepiękne pawie. Kolejnym punktem był spacer po Starym Mieście, gdzie mogliśmy zobaczyć Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski. Ostatnim punktem było zwiedzanie PGE Narodowy. Mieliśmy możliwość zobaczyć takie miejsca jak szatnie Reprezentacji Polski, trybuny czy loże VIP tego  nowoczesnego obiektu sportowego.

    Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i pomimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni.

  • Wyjazd edukacyjny w ramach projektu Podlaskiej Organizacji Turystycznej „Poznajemy Podlaskie”

    Dzień 22 maja był dla uczniów naszej szkoły pełen wrażeń. Wszystkie dzieci, zarówno starsze, jak i młodsze, wraz z mamami i nauczycielami, miały możliwość pojechać do Radzi i Grajewa. Wyjazd edukacyjny odbył się dzięki uczestnictwu w przedsięwzięciu Podlaskiej Organizacji Turystycznej „Poznajemy Podlaskie”.

    W Radziach wzięliśmy udział w pokazie pieczenia sękacza. Bardzo wcześnie rano gospodyni Milena Kucharczyk z Agroturystyki „Kształciciel” przygotowała ciasto na ów sękacz. Zdradziła nam, że o ile przepis jest prosty, składniki łatwo dostępne i co ważne, naturalne i pochodzące z jej gospodarstwa, o tyle przygotowanie ciasta, wałka, paleniska oraz pieczenie sękacza do łatwych nie należy, o czym się sami wszyscy przekonaliśmy. Każdy z nas kręcił wałek korbką z określoną prędkością, tak aby polewane ciasto zapiekało się równomiernie, aby spływając tworzyły się sęki, no i aby nie spadło z wałka. Czyli wszystko zależy od obserwacji, intuicji, wprawy i oczywiście serca. Serce to i zamiłowanie do wytwarzania naturalnych i zdrowych produktów przekazywane jest przez pokolenia w rodzinie pani Mileny. W ciągu zaledwie niecałych trzech godzin dowiedzieliśmy się bardzo dużo o pieczeniu tradycyjnego sękacza, i choć jego upieczenie zajmuje często 8 godzin, dane nam było poznać smak tego przepysznego wypieku, a wcześniej poczuć wspaniały zapach unoszący się po okolicy. W międzyczasie dzieci bawiły się na placu zabaw, w chowanego, przeciąganie liny, tor przeszkód oraz upiekły kiełbaski na ognisku.

    Następnie wszyscy udaliśmy się do Grajewa do Centrum Tradycji Mleczarstwa, czyli Muzeum Mleka, gdzie dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy wielu ciekawostek o mleku, przetwórstwie, jego roli w historii i współczesnym świecie. Całość ekspozycji podzielona jest na strefy, do stworzenia których wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki aplikacjom i zadaniom interaktywnym dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały drogę, jaką drogę musi pokonać mleko od indywidualnego rolnika aż do naszych domów. Również film w sali kinowej przybliżył proces wytwarzania produktów mlecznych. Ale wszystko zaczęło się od Łąki, na której pasą się „kolorowe” zwierzęta produkujące mleko. W części Historia i kultura usłyszeliśmy o rewolucji, jaką musiało przejść mleko zanim stało się pożądanym towarem, a jego przetwory zostały rozpowszechnione na większą skalę, i jak sztuka wykorzystywała motyw mleka na przestrzeni wieków. Kolejnym miejscem była Obora, a raczej imitacja pomieszczenia używanego do trzymania bydła mlecznego. Wewnątrz można było zobaczyć eksponaty, służące kiedyś do produkcji wyrobów mlecznych na wsiach tj. kanki, maselnice, prasy do sera.  Oczywiście prawie wszyscy sprawdzili swoje umiejętności w dojeniu krowy (plastikowej), co wcale nie było takie łatwe. Młodsze dzieci przyglądały się wystawie pojazdów transportujących mleko do zakładu mleczarskiego i bawiły się z mamami w sklep z produktami mlecznymi. W części laboratoryjnej starsi uczniowie próbowali stworzyć wir z cząsteczek tak, aby symbolicznie powstał biały napój zwany mlekiem. Przy okazji przypomnieli nazwy i symbole pierwiastków chemicznych oraz poznali wzory i wygląd  białek i cukrów w 4D, będące jego głównymi składnikami. Bar mleczny to podróż w czasie do PRL-u, charakterystyczne stoliki, menu na ścianie, zgromadzone butelki szklane, etykiety po maśle, kapselki do butelek. Wtedy właśnie mleko i jego przetwory były elementem polityki państwa. Przyjemnie jest przenieść się na chwilę w czasie zwłaszcza, że do łez potrafią rozbawić wyświetlane w tej części Muzeum Mleka fragmenty polskich komedii z dawnych lat.  Przed wyjściem dzieci rozwiązywały różnego rodzaju quizy i zagadki, za co dostały drobne nagrody. Niespodzianką było pojawienie się krowy Matyldy, maskotki z piosenki o grajewskim muzeum, i zrobienie z nią pamiątkowych zdjęć.

     

  • Uchwalenie Konstytucji 3 maja

    30 kwietnia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie wraz z nauczycielami, niosąc flagi przyszli pod pomnik. Pani Dyrektor Agata Malinowska w kilku słowach opowiedziała historię Konstytucji. Następnie zostały złożone kwiaty. Wszyscy zaśpiewali „Witaj Majowa Jutrzenko”. Uczciliśmy w ten sposób Święto Narodowe Trzeciego Maja - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  • Dzień Ziemi - stacje zadaniowe w klasach V - VIII

    22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

     

    To najważniejsze międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Tego dnia przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę.

    Podczas obchodów uczniowie wzięli udział w 12 stacjach zadaniowych o tematyce związanej z ekologią, w których mieli możliwość zdobyć wiedzę na temat ochrony przyrody i sposobów, jakimi każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Dzień Ziemi okazał się nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale także doskonałą okazją do integracji i pokazania, jak ważne jest dla nas wszystkich dbanie o naszą planetę.

  • Dzień Ziemi w przedszkolu

    W tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi przedszkolaki dostały list od Matki Ziemi z prośbą, aby o nią dbały i ją chroniły. Otrzymały też zadania, które sumiennie wykonywały. Spacerując palcem po globusie i oglądając albumy przyrodnicze, poznawały różne miejsca na Ziemi od pięknych, unikatowych, chronionych, po zanieczyszczone i zniszczone. Zastanawiały się, co mogłyby zrobić, aby pomóc planecie. Dowiedziały się, jak segregować odpady, co to jest recykling, jak „być eko” oraz dlaczego powinno się oszczędzać wodę i prąd. Dzieci nauczyły się piosenki ekologicznej „Dzieci mogą wszystko”, wykonały pracę plastyczną „Moja Ziemia” oraz posprzątały teren za szkoła w Boguszewie.

  • Akcja „Sprzątamy dla Polski”

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII edycji akcji „Sprzątamy dla Polski”.

    Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.

    W ramach akcji uczniowie wraz z opiekunami, zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice ochronne, przystąpili do działania i posprzątali tereny zielone wokół szkoły, parking przy kościele oraz plac przy świetlicy wiejskiej.

    #SprzątamyDlaPolski

  • TO JUŻ WIOSNA!

                Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był kolorowy, smaczny i radosny J Już z samego rana dzieci z pomocą nauczycieli i rodziców przygotowały pyszne i zdrowe sałatki wiosenne. Starsi uczniowie wyszukali przysłowia związane z wiosną, pogodą, przyrodą i pracami rolniczymi i zapisali je na liściach. Następnie odbył się Pokaz Mody Wiosennej. Wszyscy zaprezentowali swoje wspaniałe stroje przechodząc po czerwonym dywanie. Przebrania miały zawierać elementy, symbole, kolory wiosenne oraz recyklingowalne. Następnie Przedszkolaki zatańczyły do piosenki pani Moniki Kluzy „Wiosna, urodziły się motyle”, a starsi zaśpiewali piosenkę Skaldów pt. „Wiosna”. Dzięki sprzyjającej pogodzie wszyscy upiekli kiełbaski na ognisku, a później Marzannę … spalili.


    „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,

    my cię dziś spalamy, bo Zimę żegnamy,

    Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,

    my cię dziś spalamy, bo Wiosnę witamy!”

     

    Tak więc wszystkie zadania zaliczone, a dzień można zaliczyć do udanych. Niech Wiosna zawita na dobre, niech ogrzewa promieniami słońca i przynosi mnóstwo radości, chęci, nadziei i zdrowia, szczególnie dla tych, którzy nie mogli być z nami tego dnia.

    P.S. Dziękuję rodzicom przedszkolaków za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu bardzo kreatywnych przebrań, dzieci były przeszczęśliwe.

    Agnieszka Jabłonowska

     

  • Światowy Dzień Wody 2024 – „Woda Dla Pokoju”

    Nasza Szkoła uczestniczyła w akcji Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną! W tym roku  celebrowaliśmy go pod hasłem „Woda dla Pokoju”. Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy mamy do czynienia z jej brakiem, jest zanieczyszczona, ludzie nie mają do niej dostępu, może dojść do napięć między społecznościami. Jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów, jest nam wiadome. Musimy pogłębiać swój szacunek dla tego zasobu, wykorzystywać ją z rozwagą, gdyż ma ogromne znaczenie dla ludzi, roślin, zwierząt.

    Uczniowie zrealizowali działania, które dostarczyły im wielu pozytywnych wrażeń i dużo wiedzy na tematy związane z wodą. Wodne działania w ramach akcji zostały zrealizowane podczas zajęć przedmiotowych z biologii i geografii, na których uczniowie byli bardzo zaangażowani i zgłębili temat braku dostępu do wody na świecie i pomocy humanitarnej. Wykonali gazetkę  na temat " Co dla ludzi oznacza brak dostępu do wody?".  

    Na koniec uczniowie otrzymali dyplomy „Przyjaciela wody”.

     

    Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów za udział w akcji!

  • Projektowanie 3D- Tinkercad

    W ramach Laboratorium Przyszłości nasi uczniowie na lekcjach informatyki rozpoczęli swoją przygodę z projektowaniem 3d w programie Tinkercad, służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D.

    Warto podkreślić, że praca w programie Tinkercad rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne, oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D. Praca w tym programie bardzo ich zaciekawiła.

    Pierwsze zadanie polegało na zaprojektowaniu breloczków, które zostały wydrukowane dzięki drukarce zakupionej w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    12 lutego uczestniczyliśmy w kolejnej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu. W ramach tej akcji w klasach zostały przeprowadzone pogadanki, wyświetlone filmy i prezentacje multimedialne na temat bezpieczeństwa w Internecie. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

  • Dzień Babci i Dziadka

    Jak co roku, pod koniec pierwszego semestru, w naszej szkole gościliśmy Kochane Babcie i Drogich Dziadków. Starsi i młodsi uczniowie przygotowali im wiersze, piosenki oraz wspólny taniec „Babciu, Dziadku powiedz mi, czy potrafisz to, co my?”. Nasi goście dostali kwiaty i drobne upominki oraz tradycyjnie spędzili miło czas z wnukami przy słodkim poczęstunku. Dziękujemy Wam za wszystko, co od Was otrzymujemy, opiekę, dobro, uśmiech, serce, przytulaski, słodkości, wychowanie, czas. Życzymy Wam nie tylko 100 lat w zdrowiu, ale byście byli tak szczęśliwi o każdej porze, jak tylko człowiek szczęśliwy być może!

  • Spotkanie z policją

    W związku z rozpoczynającymi feriami zimowymi dnia 19 stycznia br. odbyło się spotkanie policjantów z uczniami i pracownikami naszej szkoły oraz obecnymi dziadkami. Dzielnicowi asp. Jakub Popławski i asp. Błażej Biedrzycki przypomnieli wszystkim o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego, o mądrym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, uprawianiu sportów zimowych. Zwracając się do seniorów wrócili uwagę na to, aby byli czujni i nie stali się ofiarami różnych oszustw. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami pochodzącymi ze strony internetowej Komendy Powiatowej Policji w Mońkach: https://monki.policja.gov.pl/p10/aktualnosci/93250,Bezpieczny-i-aktywny-zimowy-wypoczynek-2024.html https://monki.policja.gov.pl/p10/aktualnosci/93319,Droga-Babciu-Drogi-Dziadku.html

  • Choinka noworoczna

    O godzinie 12.00 18 stycznia 2024 roku rozpoczęła się dyskoteka szkolna z okazji choinki noworocznej. Dziwna trochę była ta choinka bo zasypało nas śniegiem i Mikołaj z prezentami nie dojechał. Zamiast tego miały miejsce różne konkursy i zabawy ruchowe. Zgodnie z tradycją szkolną odbył się koncert kolęd i pastorałek. Uczniowie występowali również indywidualnie. Mimo braku Mikołaja bawiliśmy się świetnie.

  • Jasełka szkolne

    W czwartek 21 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbyły się Jasełka szkolne przygotowane przez dzieci pod kierunkiem ks. Grzegorza Nienałtowskiego. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie dzieci naszej szkoły, nauczyciele, rodzice, pani Dyrektor A. Malinowska, przedstawiciel UMiG - inspektor d.s oświaty M. Klimowicz oraz zaproszone osoby. Wszyscy zebrani włączyli się w śpiewanie kolęd. Uroku dodała piękna dekoracja przygotowana na tę okoliczność. Pani Dyrektor mgr A. Malinowska oraz Pan inspektor oświaty M. Klimowicz złożyli wszystkim życzenia, życząc wiele miłości i radości z okazji zbliżających się Świąt.

    Tradycyjnie, jak co roku podzieliliśmy się opłatkiem oraz złożyliśmy sobie życzenia.

    Następnie, każdy zajął miejsce przy wspólnym, wigilijnym stole.

  • Mikołajki

    Dnia 2 grudnia 2023 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Boguszewie wzięły udział w Mikołajkach zorganizowanych przez Fundację Rodziny Czarneckich w Dworku Czarneckiego w Białymstoku.

    Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11. Dzieci czekając na przybycie Mikołaja świetnie się bawiły przy muzyce, konkursach i quizach prowadzonych przez animatorkę. Po przybyciu Mikołaja i rozdaniu prezentów dla każdego z dzieci wspólnie zrobiliśmy zdjęcie z Mikołajem. Zadowolone i szczęśliwe dzieci wróciły  do domu.

  • Andrzejki

    We czwartek 30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. W grupie przedszkolaków po prezentacji swoich przebrań dzieci brały udział w zabawach związanych z dniem patrona oraz wróżbach, czyli przepowiadaniu przyszłości. Natomiast w klasach 5-8 były tradycyjne wróżby, ale i te bardziej współczesne, lanie wosku, i wróżba z butelką. Całości dopełnił wspólny poczęstunek przy stole, dzięki czemu szkolnej tradycji andrzejkowej stało się zadość.

  • Światowy Dzień Misia Pluszowego

    W piątek 24 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Misia Pluszowego. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych pluszakach, czyli Misiach. Obiecały, że będą je szanować, opiekować się nimi i dobrze traktować. Dzieci wykonały zadania związane z misiami, za które otrzymały łapkowe punkty. Poznały nazwy misiów niedźwiadków z różnych bajek i filmów dla dzieci. Po tańcach i zabawach z kochanymi pluszakami był też czas na "misiową" herbatkę.

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

    16 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości. Z tej okazji przedstawiciele klasy VIII przeprowadzili egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Egzaminatorzy sprawdzili „tabliczkową wiedzę” wśród uczniów, nauczycieli naszej szkoły. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania egzaminatorów uzyskały odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia, certyfikaty oraz zakładki do książek. Uczniowie świetnie się bawili pod czas łapania „much”,  układania wież z kubeczków oraz grania Kartami Grabowskiego.

     

  • 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości

    W piątek 10 listopada obchodzona była Rocznica Odzyskania Niepodległości przez społeczność naszej szkoły. Przedszkolaki  poznawały Polskę, stolicę, ważne miasta i ciekawe miejsca, przypomniały symbole narodowe.  Podobnie jak ich starsi koledzy, dzieci wykonały samodzielnie kotylion, czyli kokardę narodową. Podczas apelu pan Wojciech Smółko opowiedział o losach Polski i Polaków w czasach zaborów i ich walce o wolność i niepodległość ich ojczyzny. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod pomnik, zapalili znicz i o godzinie 11.11 zaśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego", tym samym włączyli się w akcję "Szkoła do Hymnu".

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Boguszewie
    Boguszewo 67; 19 - 100 Mońki
  • (+85) 716 13 02

Galeria zdjęć